پیام رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

بسمه تعالی

26 ژوئن مصادف با پنجم تیر ماه سال روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است. نیروی انتظامی کشور به تصدیق گزارش های دفتر مواد و جرم سازمان ملل (UNODC) داری بیشترین کشفیات مواد مخدر در دنیاست. با تلاش گسترده و تقدیم هر سه روز یک شهید و دوازده جانباز در این عرصه در کشور اقدامات جانانه ای صورت گرفته و می گیرد. استان فارس نیز علیرغم اینکه مرز خاکی با کشور افغانستان ندارد اما با تقدیم 76 شهید و 140 جانباز در این عرصه جانفشانی نموده است.

اقدامات گسترده فوق برای کنترل معضل اعتیاد کافی نبوده و این بیماری چند وجهی که دارای وجوه فردی، خانوادگی، اجتماعی، قضایی و فرهنگی و طبی می باشد متاسفانه به عنوان یکی از مشکلات حوزه سلامت مطرح است. در راستای کنترل بهینه بیماری، این دانشگاه اقدامات گسترده ای در حوزه پیشگیری و درمان انجام می دهد. در حوزه دانشجویی آموزش های مرتبط و برنامه های توانمند سازی در دستور کار بوده و در حوزه بهداشت، مراکز جامع سلامت و کلیه مراکز بهداشتی درمانی تا سطح خانه های بهداشت با تاکید بر خانواده ها و مدارس مشغول خدمت رسانی در این حوزه می باشند و جهت درمان، مراکز درمان اعتیاد دولتی دانشگاهی و نظارت بر مراکز خصوصی درمان اعتیاد از عمده فعالیت های این دانشگاه است.

نظر به اهمیت و تقدم پیشگیری بر درمان، توصیه اینجانب به خانواده ها اهتمام بر حفظ و ارتقاء فرهنگ اسلامی و ایرانی در تحکیم بنیان های خانواده، توجه بیشتر به فرزندان و داشتن اوقات فراغت با آنان، گوش سپردن به صحبت های نوجوانان و سعی و تلاش برای فراهم نمودن حلقه ای از دوستان سالم در اطراف فرزندان عزیزمان می باشد. هر زمان که ضعف یا خللی در ارتباطات خانوادگی احساس شد بایستی به کارشناسان و متخصصین مربوطه مراجعه و نسبت به اصلاح ناکارآمدی های ایجاد شده اقدام نمایند.

امید است با روحیه های با نشاط و امیدوار در مسیر ساختن جامعه ای عاری از آسیب های اجتماعی گام برداریم.

دکتر علی بهادر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز


 


 

 Ph.D. By Research

Workshop and Congress

Useful Links